10 kroků, jak s přehledem zvládnout přípravy na Thajsko

Lost Globetrotter_Thajsko

V polovině roku 2016 jsem se rozhodla, že se vydám za dobrodružstvím do jihovýchodní Asie a jako první destinaci jsem zvolila Thajsko. Pokud se i vy chystáte do Thajska na vlastní pěst (ať už jde o kratší dovolenou nebo dlouhodobější cestování) a tápete, co všechno byste měli před cestou zařídit, pak následujících 10 kroků je určeno právě pro vás. Na základě vlastních zkušenosti vás provedu nezbytnými formalitami i užitečnými tipy, díky nimž budete vědět, jak se připravit na Thajsko.

Exotické Thajsko letem světem

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko_vlajkaThajsko sousedící na severu s Barmou, Laosem, Kambodžou a na jihu s Malajsií, je rájem pro všechny typy cestovatelů. Kdo touží po poznání zdejší kultury, najde zalíbení v nevyčerpatelném množství buddhistických chrámů. Pro dobrodruhy a milovníky krásné přírody je jako stvořený hornatý sever posetý vesničkami domorodých kmenů. Jižní část Thajska si bezpochyby zamilují všichni, kteří touží po exotických palmových plážích, skalnatých útesech a překrásném podmořském životě.

V Thajsku žije zhruba 68 miliónů obyvatel a 94 % z nich uznává buddhismus. Hlavním městem je 8milionový Bangkok ležící na jihu země necelých 100 km od Thajského zálivu. Významným střediskem severního Thajska je město Chiang Mai (150 tis. obyvatel), které se nachází v úpatí hor poblíž hranic s Barmou a Laosem.

Thajsko je konstituční monarchií a ještě donedávna stál v jejím čele velice oblíbený král Bhumibol (Ráma IX). V době kdy tento článek zveřejňuji je král měsíc po smrti a truchlící thajský národ v napětí očekává, co se bude dít dál.

Vydáte-li se do Thajska v zimě bude časový posun oproti ČR +6 hodin, v létě +5 hodin. Místní měnou je baht (THB), který vychází zhruba na 0,70 Kč.

KROK 1: kupte si letenku

Jste-li definitivně rozhodnutí cestovat do Thajska, pak máte tu nejjednodužší činnost za sebou. Teď nadešel čas zrealizovat krok, který já osobně mám úplně, ale úplně nejraději. Je to koupě letenky. Protože když už máte letenku, tak se plánovaná cesta stává skutečnou.

Dnes už moc neplatí, že pořízení letenky na poslední chvíli výjde draho. Abyste ale dosáhli nízké ceny, určitě si letenku kupte přes internet. Věřte, že na tom není nic složitého, ani nebezpečného 🙂 Já osobně používám české vyhledávače Kiwi.com (dříve známý jako Skypicker), Pelikán.cz a Letuška.cz. Nejprve porovnám nabízené výsledky svého dotazu a nakoupím o toho, kdo mi najde výhodnější let. Tím mám na mysli nejen cenu, ale i typ aerolinek, délku letu a počet přestupů do cílové destinace.

Jen pro představu, jednosměrná letenka do Thajska, kterou jsem kupovala zhruba měsíc a půl před odletem, mě stála 7 704 Kč. Letěla jsem s nízkonákladovou společností Eurowings s přestupem na letišti Kolín/Bonn v Německu. Pokud vychytáte akční nabídku (a věřte, že těch možností je dnes na internetu nespočet), můžete se do této ceny vejít i za zpáteční letenku. Jinak se běžná cena obousměrné letenky do Thajska pohybuje od 14 000 do 20 000 Kč, záleží na míře zvoleného komfortu.

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko-eurowings-letenky-rozvrhLost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko-eurowings-letenky-cena

TIP! U výdajů na letenku platí přímá úměra, že čím více času v Thajsku strávíte, tím více se vám její cena rozpustí do jednotlivých dnů. Já osobně vyrážím do exotických destinací na 3 a více týdnů. Pokud si to ovšem z pracovních či jiných důvodů nemůžete dovolit, doporučuji alespoň 2 týdny. Počítejte také s tím, že nejrychlejší let z Prahy do Bangkoku zabere 14 hodin, při delších přestupových intervalech se cesta může protáhnout i na dvojnásobek času.

KROK 2: nechte se očkovat

Standardně se pro Thajsko doporučuje očkování proti žloutence A+B (první dávka nejpozději 22 dní před cestou) a bříšnímu tyfu, a také byste si měli zkontrolovat platnost vaší tetanovky.

Další typy očkování závisí na délce pobytu a lokalitách, které máte v plánu navštívit. Já jsem se nechala navíc naočkovat proti vzteklině (první dávka nejpozději 22 dní před cestou)Slyšela jsem totiž od mnoha cestovatelů, že se v Thajsku potuluje hodně psů a při dlouhodobém pobytu jsem jednoduše nechtěla nic riskovat.

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko-avenier-elektronický-očkovací-průkazPokud jde o malárii, tak tu jsem neřešila. Ani jsem si s sebou nebrala žádná antimalarika. Jediná ochrana před komáry (a když je venku příliš vlhko, tak jich tu opravdu hodně) je kvalitní repelent. Ze svých předchozích cest do Asie a Afriky se mi osvědčila značka Lifesystems, od níž používám jako prevenci sérii Expedition 50+/100+ a klikátko na štípance, co pomůže, aby vás případná kousnutí nesvědila. V každé thajské samoobsluze 7/11 se ale dají koupit místní repelenty. Takže pokud zápasíte s nedostatkem místa v zavazadle, žádný problém.

Co se týče očkovacího průkazu nebo jiných zdravotních potvrzení, tak tady se při vstupu českých občanů do Thajska nic nevyžaduje. Kdyby se vám ale stal nějaký úraz, bude se to určitě hodit.

TIP! Já osobně chodim na očkování do zahraničí do centra Avenier, které má pobočky po celé republice a v Praze je jich hned 5. Navíc, když se zaregistrujete na jejich webu, získáte přístup k elektronickému průkazu, který eviduje všechna vaše očkování. Takže už nikdy nebudete muset hledat ztracenou průkazku.

KROK 3: oprašte cestovní pas

Při vstupu do Thajska je třeba mít platné cestovní doklady, v první řadě cestovní pas. Jeho kontrolu určitě nenechávejte na poslední chvíli, může se vám stát, že jej nedohledáte nebo zjistíte, že už nějakou dobu neplatí. Podle thajských pravidel musí váš pas platit minimálně 6 měsíců od okamžiku vstupu do země. 

Vyřízení cestovního pasu v ČR trvá ve standardní lhůtě do 30 dnů a stojí 600 Kč. Máte-li nakvap, za 4 000 Kč si můžete zažádat o zrychlený proces a nový pas obdržíte do 6 pracovních dnů. Při podání žádosti je třeba předložit občanský průkaz a rodný/oddací list. Fotografii netřeba, tu pořizuje úředník přímo na místě společně s otisky vašich prstů.

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko-cestovní-pas

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, listopad 2016

TIP! Chystáte-li se vyrazit do světa na delší dobu, poříďte si druhý, záložní cestovní pas. Ztráta nebo krádež dokladů je pro cestovatele jednou z nejvíce nepříjemných situací. Jestliže k tomu dojde, budete muset vyhledat české velvyslanectví v dané zemi a zažádat o vystavení nového pasu. Jednak se tím může narušit vaše plánovaná trasa, jednak bude třeba počítat s delší dobou vyřízení (oficiální lhůta je 120 dnů od podání žádosti).

KROK 4: udělejte si mezinárodní řidičák

Pokud plánujete, že si v Thajsku půjčíte auto, motorku nebo skútr, což je bezpochyby nejideálnější způsob pro prozkoumávání místních zákoutí, počítejte s tím, že budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Při zapůjčení prostředku (mám osobní zkušenost jen se skútrem a motorkou) jej po vás nikdo vyžadovat nebude, ale musíte se jim prokázat v případě, že vás zastaví místní policisti.

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko-mezinárodní-řidičský-průkazExistují dva druhy mezinárodního řidičáku – podle Ženevské úmluvy (platnost 1 rok) a Vídeňské úmluvy (platnost 3 roky) a oba stojí 50 Kč. Thajsko má podepsané obě dohody, takže pokud se chystáte jen do této země, vyplatí se zvolit Vídeňský typ. Já jsem si nechala udělat oba druhy, protože ne všechny země jihovýchodní Asie mají podepsané obě úmluvy zároveň a prorože já nevím, kam všude mě moje toulavé nohy ještě zavedou.

O vydání průkazu žádáte na vašem městském úřadě, pro Prahu je jediným místem registr řidičů na Vyšehradě. Vyplníte tiskopis žádosti, odevzdáte pasovou fotografii a předložíte platný řidičský a občanský průkaz. Hotový doklad obdržíte takřka na počkání.

KROK 5: pořiďte si průvodce

Turistický průvodce Lonely Planet bývá základem pro plánování všech mých cest a je mi také věrným přítelem tam venku v „divočině“. 🙂 Skvěle a zároveň stručně poradí, která místa mám navštívit a jak se k nim dostat, kde se najíst, kde se ubytovat, nebo jaké aktivity podniknout. Mnohým začínajícím cestovatelům bývá také pomocníkem pro překonání strachu z cestování na vlastní pěst.

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko-Lonely Planet_cestovní průvodce

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko-Thajsko průvodce Lonely Planet

Základní rada zní, kupujte pokud možno vždy nejnovější vydání. Nebo se jednoduše smiřte s tím, že průvodce starší 2 let vám neposkytne aktuální informace o cenách ubytování, stravování, dopravy, nebo otevírací době památek.

TIP! Než se rozhodnete vyrazit do kamenného knihkupectví, přečtěte si můj článek «7 způsobů, jak nakoupit legendární průvodce Lonely Planet až o 30 % levněji». Díky základním vychytávkám, které v článku popisuji krok za krokem, můžete při nákupu ušetřit až třetinu peněz.

Až budete držet svého průvodce v rukou, prolistujte si jej letem světem, abyste se nepřipravili o některé důležité informace ještě před cestou. Vždycky se vám bude hodit vědět dopředu, jak se dostat z letiště či nádraží do první cílové destinace, v které čtvrti se nejlépe ubytovat a nebýt příliš daleko od památek či kulturního života. Udělejte si pouze hrubý plán cesty a nechte prostor pro dobrodružství a radostné objevování neznámého.

KROK 6: sežeňte si ubytování

Když už máte promyšlenou trasu cesty, víte, která místa chcete navštívit a v jakém pořadí, je čas poohlédnout se po ubytování. Jak si ale vybrat správně, když jedete někam poprvé a vůbec netušíte, jaké to tam bude?

Pro začátek si vystačíte s hotelem nebo penzionem zarezervovaným na prvních pár nocí. Budete tak mít jistotu, že po příletu máte kde složit hlavu. Až si odpočinete a rozkoukáte po okolí, můžete zamířit dál. Pokud cestujete do jihovýchodní Asie na delší dobu, opravdu se vyplatí zůstat na jednom místě alespoň měsíc. Jednak lépe poznáte samotné místo a spřátelíte se s lidmi v okolí, ale hlavně budete mít lepší podmínky pro vyjednání nižší ceny bydlení oproti krátkodobým pronájmům.

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko_Airbnb_ubytování na vlastní pěst

K vyhledání ubytování používám internetové portály Airbnb.cz anebo Booking.com. Rozhodujícími kritérii jsou pro mě kromě ceny také samotná lokalita a dostupnost míst mého zájmu (památky, kultura, restaurace) ať už pěšky nebo veřejnou dopravou. V každém případě vždy koukám na recenze předchozích hostů.

Airbnb je služba, díky které se můžete cítit jako doma ať jste kdekoliv na světě. Nabízí ubytování v soukromí u lidí, kteří mají volný pokoj, byt nebo celý dům a jejich pronájmem si oficiálně přivydělávají na živobytí. Cenově je to výhodnější volba než hotel a velmi často se nabízí i lepší lokace. Pro mě neodmyslitelnou výhodou této služby je osobní a přátelský přístup, který je takovým prvním přivítáním v nové zemi a nahlédnutím do života místních lidí.

V Thajsku jsem se setkala také s tím, že na Airbnb nabízejí ubytování i majitelé menších penzionů („bed & breakfast“ nebo „guest house“). Experimentovat s Airbnb jsem osobně začala teprve na jaře 2016 při výletování po jižním Irsku, a pak už se to se mnou vezlo – Florencie, Řím, Bangkok, Chiang Mai a teď i ostrov Koh Lanta. 🙂

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko_booking.com-rezervace-ubytovaniTIP! #1 Pokud zatím nemáte se službou Airbnb žádné zkušenosti a rádi byste ji vyzkoušeli, využijte pro přilhlášení «tento můj odkaz» a na vaše první ubytování dostanete slevu v rozmezí 400 až 900 Kč. Já výměnou za to obdržím cestovní kredit na příští ubytování a všichni tak budeme spokojení a štastní 🙂

Druhou zmíněnou službu Booking využívám pravidelně už řadu let a v dnešní době především tam, kde Airbnb jedoduše nestačí. Velkou výhodou je možnost zrušení rezervace někdy i jen pár dní předem bez jakéhokoliv penále a také možnost platit za rezervované ubytování až na místě.

TIP! #2 Pokud Booking využíváte častěji, vyplatí se vytvořit si uživatelský účet, díky kterému získáte přístup k cenovým výhodám Genius.

KROK 7: vyřiďte si thajské vízum

Do Thajska nepotřebujete turistické vízum, pokud váš pobyt nepřekročí dobu 30 dnů a hraničním přechodem bude letiště. Jestliže budete vstoupovat na území Thajska pozemním přechodem z některého ze sousedních států, pak je maximální povolená doba bezvízového pobytu pouze 15 dnů. 

Na delší poznávání země je nejlepší zařídit si jednorázové (což je opět můj případ) nebo vícevstupní turistické vízum. 

Jednorázové vízum, za nějž zaplatíte 800 Kč, lze využít pouze pro jeden vstup během 3 měsíců od data vydání. Maximální povolená lhůta pro pobyt v Thajsku je pak 60 dní. Tu vám ale přidělí až imigrační úředník na letištní kontrole v Thajsku. Určitě si pak ihned zkontrolujte, že datum opuštění země na razítku v pasu skutečně odpovídá povolenému maximu. Po uplynutí 2 měsíců si můžete na kterémkoliv imigračním úřadě v Thajsku zažádat o prodloužení pobytu o dalších 30 dní, za což musíte zaplatit 1 900 bahtů.

Vícevstupní turistické vízum do Thajska stojí 4 000 Kč platí po dobu 6 měsíců. Podmínkou ale je, že každé 2 měsíce musíte vyjet ven z Thajska.

Proces vyřízení víza není nic náročného. Při první návštěvě Thajské ambasády v Praze (Romaina Rollanda 481/3, Praha 6 – Bubeneč) předložíte následující dokumenty:Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko_turisticke-vizum

  • platný cestovní pas (viz krok č. 3) + jeho kopii,
  • vyplněný formulář/žádost o vízum,
  • 1x pasovou fotografii,
  • kopii zpáteční letenky/rezervace letenky,
  • kopii bankovního výpisu s potvrzením zůstatku na účtu v minimální výši 30 000 Kč.

Vízové oddělení má úřední hodiny každý všední den od 9:00 do 12:00 hod. Hotové doklady si můžete přijít vyzvednout už za 3 pracovní dny.

TIP! #1 Máte podobně jako já pouze jednosměrnou letenku do Thajska? A nevíte, jak se tedy prokázat zpátečním dokladem pro získání víza? -> Stačí vám potvrzení o rezervaci letenky. Některé společnosti, třeba Student Agency (www.kralovna.cz), vám ji bez zaplacení pošlou do emailu a když nebude uhrazena ve stanovené lhůtě, jednoduše ji zruší. Já si udělala rezervaci den před návštěvou ambasády, vytiskla email s potvrzením a bylo to. Nikdo se mě na nic neptal ani nerozporoval 🙂

TIP! #2 Pro vyřízení víza není nutná osobní návštěva, můžete tam za sebe poslat náhradu. Musí mít ale všechny potřebné dokumenty a hlavně správně vyplněný a podepsaný formulář žádosti o vízum.

KROK 8: uzavřete cestovní pojištění

Výběr cestovního pojištění považuji za jednu z nejnudnějších záležitostí při plánování cesty. Také to většinou nechávám až na samý konec. Je to ovšem věc, kterou by měl mít každý zodpovědný turista i cestovatel. Kvalitní cestovní pojištění není jen o ochraně zdraví, dokáže mnohem víc. A naštěstí nezabírá v zavazadle žádné místo, takže s ním zbytečně netaháte.

V dnešní době je na trhu nespočet pojišťoven a každá z nich nabízí hned několik variant pojistek do zahraničí s rozličnými podmínkami. Čert aby se v tom vyznal, že?! 🙂 Po delším zvažování a porovnávání 4 českých společností (Allianz, AXA, Česká pojišťovna, Generali) mi nejlépe v poměru cena-výkon vyšla Česká pojišťovna.

Co všechno jsem přitom řešila?

  • limity pojistného krytí léčebných výdajů včetně zubního ošetření (doporučuji brát od 10 milionů Kč nahoru),
  • limity úrazového pojištění (léčení, trvalé následky, smrt),
  • pojištění odpověďnosti za škodu (na zdraví a majetku jiných osob; hodí se při půjčení skútru/motorky),
  • pojištění zavazadel a elektroniky (mobily, notebooky, tablety, foťáky), která je obvykle vyjmuta ze standardních podmínek,
  • náhrada nákladů při zpoždění odjezdu nebo na náhradní přepravu při zmeškání odjezdu,
  • bezplatná 24hodinová asistenční linka (ideálně v českém jazyce),
  • možnost pojištění na půl roku až jeden rok při pokrytí celého světa,
  • a ve finále cenu.

A takhle nakonec vypadá smlouva, kterou jsem uzavřela. Je to půlroční balíček Individuál v ceně 5 885 Kč. Platnost pojištění je ovšem na celý rok s podmínkou alespoň jednoho návratu do ČR ve lhůtě 180 dní. V jednotlivých kategoriích jsem volila nejvyšší možný rozsah finančního krytí (u úrazovky zlatý střed). Nadstandardně jsem si nechala nacenit pojištění 4 kusů elektroniky, kterou s sebou vláčím na cestách, abych s vámi mohla sdílet své zážitky. Běžné krytí ztráty/poškození cestovních zavazadel tuto položku nezahrnuje. Pojištění právní ochrany a zásahu horské služby jsem naopak úplně vynechala.

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko_cestovni-pojisteni

Pokud se rozhodnete pro podobný typ pojištění jako já a postačí vám standardní krytí cestovních zavazadel, můžete si své pojištění sjednat on-line v pohodlí domova. Dostanete tak 10% slevu a celé vás to výjde na 4 654 Kč.

TIP! Plánujete-li být na cestách mimo ČR déle než 6 měsíců a nebudete v daném období nikde zaměstnaní, odhlaste se u vaší zdravotní pojišťovny! Ušetříte na tom celkem nemalou částku peněz. Podmínkou ovšem je, že po celou tuto dobu budete mít uzavřené cestovní pojištění do zahraničí. Při odhlášení vyplníte formulář a odevzdáte průkaz pojištěnce, čili nejste déle oprávněni využívat zdravotní péči v ČR. Po návratu musíte doložit smlouvy o cestovním pojištění kryjící celé období, jinak hrozí zpětné doplácení pojistného za celé období.

KROK 9: pořešte si finance

Před cestou doporučuji návštěvu vaší české banky, kde si ověřte možnost výběru z bankomatu v Thajsku a platby kartou u místních obchodníků, včetně účtovaných poplatků a maximálních limitů. Já mám účet u Raiffeisenbank a užívám si výhody, že se mi za výběry nic navíc nestrhává. Ne všechny české banky ale tohle umožňují. Dále pokud ještě nemáte, určitě si zažádejte o kreditní kartu. Ta se při cestování vyplatí pro platby přes internet, obzvlášť na nákup letenek nebo rezervaci ubytování.

Na delší cestování si peníze uložte na účet, než že byste je vozili po kapsách, a vybírejte podle potřeby 1x až 2x do měsíce. Thajsko je velmi dobře pokryto hustou sítí bankomatů (ATM) a troufám si říci, že jsou doslova na každém rohu. Všechny místní banky ale účtují za každý výběr zahraniční kartou poplatek ve výši 200 TBH, a to bez ohledu na částku. Maximální jednorázové limity výběru se přitom pohybují mezi 20 000 a 25 000 THB.

Pokud jde o platby kartou u obchodníků, to je v Thajsku relativně běžné. Záleží ovšem na místě, kde se nacházíte – Bangkok a další turistické oblasti budou bez problémů, v odlehlejších místech na to příliš nespoléhejte. Při platbě kartou vám bude většinou účtováno dodatečných 3 – 5 % z částky celkového nákupu. Na ostrově Koh Lanta jsem se setkala i s variantou platby za ubytování přes Pay Pal,  opět s extra poplatkem 200 THB.

V běžných thajských restauracích (střední a nižší standard) ale s možností platit kartou nepočítejte a mějte u sebe vždy dostatek hotovosti. Totéž platí pro nákupy v mini samoobsluhách 7/11 nebo Tesco Express, na které narazíte co každých sto metrů.

Lost Globetrotter_Jak se připravit na Thajsko_bangkok_bankTIP! Nevím, jak jsou na tom jiné banky, ale u Bangkok Bank platí, že vám za osobní výběr na pobočce nic dalšího krom zvolené částky nestrhnou. Čili žádné manipulační poplatky.

Poté, co jsem se o téhle fintě dozvěděla, rozhodla jsem se ji vyzkoušet na vlastní pěst. V bance na přepážce se mě hned v úvodu snažili přesvědčit, že si mám zase vykráčet ven a vybrat hotovost z bankomatu, jak se sluší na každého řádného turistu. Ale já si trvala na svém, že bankomat v žádném případě NE a že si přeji výběr na přepážce. No a najednou to prostě šlo.

Musíte předložit cestovní pas a debetní kartu a vyplnit jeden krátký formulář. Velkou výhodou je, že při výběru na přepážce nejste limitováni maximální částkou. Na druhou stranu nikdo ze zaměstnanců neuměl zjistit, jaký směnný kurz bude použit. 🙂 Ale riskla jsem to a vyplatilo se. Za výběr 30 000 bahtů mi RB strhla z účtu 21 325,81 Kč. Ve finále to byl nejlepší kurz v porovnání se všemi předchozími zpoplatněnými výběry z bankomatu. A ještě jsem k tomu dostala par tipů na blížící se festival světel Loy Krathong 🙂

KROK 10: připravte si kufry 🙂

Gratuluji, všechny nezbytné formality k vycestování do Thajska máte za sebou. Teď si můžete vydechnout a začít pomalu přemýšlet o balení zavazadel. A jak nejlépe na to? O tom si povíme někdy příště…

Tak zůstaňte na příjmu! 😉

 

** Prohlášení: Tento článek obsahuje affiliate odkazy, což znamená, že pokud prostřednictvím některého z nich nakoupíte, já z toho obdržím malou provizi. Vás to nebude stát ani korunu, ale mně to pomůže udržet tento blog naživu a publikovat v budoucnu více užitečných článků.

4 Replies to “10 kroků, jak s přehledem zvládnout přípravy na Thajsko”

  1. 😀 sakra, teď mám akorát touhu sbalit kufr a odjet do Thajska! Díky za tip s  výběrem 😉

    1. za málo, Elis 😉

  2. Krasně všechno napsaný. Závidím tu odvahu vyrazit sama na cesty. Já už 5 let toužím navštívit Thajsko, teď když už na to mám i finance, tak tase nemám nikoho na cestování. Sama jet nemohu, nejsem jazykově vybavena. Přeji hezký cestování a budu se těšit na další Vaše blogy. Zdraví Dagmar😎

    1. Zdravím Dagmar! Děkuji za zpětnou vazbu na článek. Chápu, že cestovat osamotě může být pro mnoho lidí nepředstavitelné. Když to ale nezkusíte, možná se ošidíte o skvělý pocit, že jste to zvládla úplně sama 😉 Máte-li chytrý telefon, zkuste si nainstalovat aplikaci Překladač Google/Google Translate. Věřte mi, že Thajci anglicky také příliš neumí, ale všichni máme ruce a nohy, a hlavu, takže se nakonec vždy nějak domluvíme. Je to jen o tom nebát se udělat první krok, držím palce ať najdete odvahu 😉

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..