Thajsko bez cestovky: Ubytování na vlastní pěst – vnitrozemí

Lost Globetrotter-Thailand trip-Accommodation-001

Protože většina z nás řeší při cestě do zahraničí otázku ubytování, sepsala jsem na popud mnoha proseb seznam všech míst, kde a jak jsem bydlela v průběhu svého půlročního pobytu v Thajsku. Nechť je tento článek "Thajsko bez cestovky: Ubytování na vlastní pěst" možnou inspirací pro další dobrodruhy.

Jako by to bylo včera. Před osmi měsíci 24. 9. 2016 se na pražském letišti dočasně loučím se svým životem "doma" a vydávám se sama na vlastní pěst do jihovýchodní Asie. Plán zní zcela jasně: 2 měsíce v Thajsku, 3 týdny v Myanmaru a na zakončenou trek v Nepálu.

Jenže nakonec bylo všechno tak trochu jinak. A já teď sedím u bazénu své vily v Ubudu na Bali, kochám se výhledem na rýžová políčka, užívám si čerstvého odpoledního vánku, popíjím cibetkovou kávu a ťukam do klávesnice svůj příběh.

Z původní dvouměsíční cesty do Thajska se nakonec vyklubal téměř půlroční pobyt (přesně 168 dní). A ze mě se stala "slow traveller" neboli pomalá cestovatelka. Co tím mám na mysli? Cestování pro mě v danou chvíli není o tom navštívit maximum míst a vidět co nejvíc a za co nejkratší dobu. Je tomu právě naopak. Nejvíc si užívám, když zpomalím. Nebalím si batoh každý druhý den, abych se přemístila do další lokality v naplánovaném itineráři. Usadím se na měsíc až dva na jedom místě, které v klidu prozkoumávám a s pravidelnou nepravidelností vyrážím objevovat blízké i vzdálené okolí. Mám tak více příležitostí seznámit se s místními a poznat jejich zvyky a mentalitu. A navíc i docela dost ušetřím.

Je mi líto toho, že jsem doposud nebyla v Mynamaru a Nepálu? Zatím ani moc ne. Za dobu pobytu v jihovýchodní Asii jsem objevila spoustu jiných krásných míst, poznala nemálo zajímavých lidí a našla si nové přátelé. Z původního plánu sešlo, jak mi do hlavy postupně přicházely nové myšlenky a nápady. Myanmar a Nepál si ještě chvíli ponechám na svém "bucket listu".

Teď ale k podstatě tohoto příspěvku. Stručně jsem téma shánění ubytování na vlastní pěst nastínila ve svém dřívějším článku «10 kroků jak s přehledem zvládnout přípravy na Thajsko». Teď se na to podíváme trochu víc do hloubky. Třeba to usnadní výběr a rozhodování mnohým z vás, kteří také zvažujete vyrazit do Thajska bez cestovky. Ať už plánujete pohodovou dovolenou na ostrovech nebo poznávací cestu s batohem na zádech, věřím, že v tomto článku najdete to svoje.

1. Bangkok - město andělů

Své loňské narozeniny jsem se rozhodla oslavit poněkud netradičně. Sama, ztracená v Bangkoku, 20. nejpočetnějším městě světa. V originálním thajském znění je Bangkok znám zkráceně jako Krung Thep, což v překladu znamená "Město Andělů". O něco větší kuriozitou je jeho ceremoniální jméno, díky němuž se zapsalo do Guinessovy knihy rekordů jako město s nejdelším názvem na světě. Vyslovit jej trvá zhruba 14 vteřin, což si můžete poslechnout na Youtube.

D. S. Tower 2

Bydlení na 4 noci v Bangkoku jsem si zajistila ještě v Čechách, a využila jsem k tomu službu ubytování v soukromí Airbnb.com. V bytě mladého páru v kondominiu D. S. Tower 2 jsem si zarezervovala jeden ze dvou pronajímaných pokojů.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst vnitrozemí_Bangkok_D.S.Tower 2_Airbnb.com
Thajsko ubytování na vlastní pěst: Bangkok, D. S. Tower 2 (airbnb.com)

D. S. Tower 2 se nachází v relativní blízkosti stanic Makkasan a Phrom Phong. První zmíněná stanice Makkasan leží na červené lince Skytrain spojující město s mezinárodním letištěm Suvarnabhumi. Phrom Phong BTS najdete na zelené lince metra a je ideálním spojením, pokud se rozhodnete pro celodenní výlet na víkendový trh Chatuchak nebo budete-li se potřebovat dopravit na druhé bangkokské letiště Don Mueang.

Nejideálnější způsob, jak se dostat z metra do bytu a opačně, je vzít si motorbike taxi (obvyklá denní sazba je 20 bahtů; průměrná doba jízdy 5-8 minut). Jednoduše mávněte na řidiče s oranžovou taxi vestou a sdělte, kam potřebujete svézt a kolik mu za to dáte. Mějte ovšem připravenou přesnou hotovost. Svoji první jízdu jsem si užila, byl to zážitek!

Pokud s sebou máte velká zavazadla, můžete si objednat Uber taxi (za cenu cca 60 bahtů), které v Bangkoku funguje naprosto bez problémů. Na to ovšem potřebujete mít v mobilu staženou aplikaci a zadané údaje platební karty. Z té se vám po jízdě automaticky strhne příslušná částka, jejíž odhad můžete vidět ještě před objednáním vozu. A poslední možnost je vydat se pěšky, což zabere zhruba 20-30 minut. Nepočítejte ovšem s nijak zvlášť krásnou procházkou, protože tahle část města není rozhodně chodníková!! Já si to dala asi 2x (blázen s krosnou na zádech) a docela mi to stačilo.

Co se týče hostitelů, potkala jsem se pouze s Vahidem, přítelem Caroline, která pokoj na Airbnb.com oficiálně pronajímá. Byl v pohodě, uvítal mě, dál mi pár tipů co, kde a jak v blízkém okolí a po zbytek mého pobytu jsme se v bytě víceméně míjeli. Ve druhém pronajínamém pokoji byl též nějaký host, ale s tím jsem se vůbec nepotkala. Pouze vím, že jsme sdíleli společnou koupelnu (každý v jinou dobu samozřejmě). V bytě lze využívat prostory obývacího pokoje s kuchyní, odkud je přístup na balkón s hezkým výhledem na ranní východ slunce i osvětlený večerní Bangkok. Během pobytu si můžete jít začvičit do condo fitka nebo zaplavat do velikánského bazénu. Já se na něj docela těšila, ale nějak už mi nezbyl čas. 🙂

2. Chiang Mai - tepna severního Thajska

Mým prvním dvouměsíčním domovem v Thajsku bylo město Chiang Mai na severu země. Sídlo starodávného království Lanna s bohatou tradicí a více než třemi stovkami buddhistických chrámů. Je to ideální místo pro milovníky horské přírody, tropických lesů a vodopádů. Výborně se odsud podnikají výlety do národních parků, do měst Pai, Chiang Dao, Chiang Rai, až ke Zlatému (opiovému) trojúhelníku, kde se potkávají hranice Thajska, Myanmaru a Loasu. Z Bangkoku sem lítají přímé spoje nízkonákladových leteckých společností Lion Air a Air Asia.

DLanna House

Před odletem do Thajska jsem si na radu zkušenějších nomádů zajistila bydlení v Chiang Mai pouze na 3 dny. To mi prý mělo stačit na to, abych si později přímo na místě sehnala dlouhodobějšího ubytování. Jenomže jaksi nestačilo. Že by nedostatek přípravy nebo zkušeností? 🙂 Nezbývalo než si pobyt v rodinném guesthousu DLanna House, který jsem si sehnala přes Airbnb.com, prodloužit o dalších pár dní.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst vnitrozemí_Chiang Mai_Dlanna House_ Airbnb.com
Thajsko ubytování na vlastní pěst: Chiang Mai, DLanna House (airbnb.com)

Ale ani potom jsem v hledání dalšího ubytování nebyla úspěsná. Místa, která se mi líbila, nebyla volná okamžitě. Převážně šlo o příjemně zařízené mini-apartmány v areálu univerzitního kampusu západně od "hipsterské" čtvrti Nimman. A naopak, to co k dispozici bylo, byly spíše jen pokoje v postarších hotelích v rušnějších částech města. A to se mi zase úplně nezamlouvalo. Co tedy? Nejjednodužší variantu jsem měla přímo pod nosem.

Navýšila jsem svůj vyčleněný rozpočet na ubytování z 10 000 bahtů/měs. na 15 000 a dohodla se s majiteli penzionu DLanna House, který se nachází ve středu starého města, že u nich zůstanu na delší dobu. Pronajímají celkem čtyři útulné pokoje v domě se dvěma samostatnými vchody. Rodina samotná (on Brit, ona Thajka a jejich asi 10letý kluk) obývá přízemí a jakési mezipatro nad ním. Pokoje pro hosty jsou v prvním a druhém patře, každý má svůj vlastní balkón a koupelnu. Sdílí se ovšem malá kuchyňku, která poslouží k přípravě kávy, čaje či jednoduché snídaně.

Pokud jde o vybavení pokojů, všechny jsou opravdu vkusně zařízené. S klimatizací, televizí, koženou pohovkou, zrcadlem s komodou, šatní skříní, velkou postelí (bohužel na české poměry poněkud tvrdší matrací, v thajsku ovšem jakýsi standard) a krásnými dekoračními doplňky se tu budete cítit jako doma.

Hostitelka Fon, je opravdu přátelská a nápomocná paní. Lze si u ní pronajmou kolo, umí zajistitpronájem skútru i rezervaci organizovaného výletu (národní parky, sloní rezervace...) tak, že se nemusíte skoro o nic starat. Jen si vybrat z nabídky a zaplatit. Já jsem ovšem nevyužila, pokud to jde a nestojí mě to přílišnou námahu, organizuji si raději věci na vlastní pěst.

Lost Globetrotter_Sleva_AirbnbJestliže nemáte vytvořený profil na Airbnb.com (kde na svou první rezervaci získáváte slevu ve výši 400 až 900 Kč) a pro hledání ubytování spíše využíváte Booking.com / Agoda.com, tak i na nich najdete DLanna House. Stačí kliknout na uvedené odkazy výše, a ty vás tam  rovnou přesměrují. Docela často se stává, že na jednom z portálů už jsou všechny pokoje obsazené, zatímco druhý ještě stále nabízí volné kapacity. Z tohoto důvodu doporučuji vždy ověřit obě varianty, což se hodí i kvůli přečtení dalších recenzí.

Chada House

Každý rok v první polovině listopadu se v Thajsku slaví festival světel "Loy Krathong" a Chiang Mai je v danou dobu jedním z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Z toho důvodu je většina místních penzionů a hotelů vyprodána třeba i půl roku dopředu. Jinak to nebylo ani v případě DLanna House, takže jsem si musela na pár nocí sehnat náhradu.

Moc jsem si vybírat nemohla a tlačil mě čas, tak jsem sáhla po jednodužším a levnějším ubytování v hotelu Chada House. Ve dvoulůžkovém pokoji v prvním patře jsem krom jiného měla vlastní koupelnu, větrák (bez klimatizace) a ucházející wifi. Jednoznačnou výhodou tohoto hotelu je jeho lokace v historickém centru, pouhých 5 minut chůze k bráně Tha Pae a 15 minut na Noční bazar v Chiang Mai.

Hotel jsem si zamluvila na Agoda.com, která mi v den rezervace nabídla o něco lepší cenu než Booking.com (pro porovnání stačí opět kliknout na uvedené odkazy nebo obrázky níže).

Thajsko ubytování na vlastní pěst vnitrozemí_Chiang Mai_Chada House_Booking.com_Thajsko ubytování na vlastní pěst vnitrozemí_Chiang Mai_Chada House_Agoda.com

3. Pai - 760 horských zatáček do ráje

Pai je malé horské městečko zhruba tři a půl hodiny jízdy severozápadně od Chiang Mai. Ačkoliv vzdálenostně je to celkem blízko, díky 760 zatáčkám ve střídavě stoupajícím a klesajícím terénu se vám může cesta do Pai zdát jako nikdy nekončící jízda na horské dráze. Cestu tam se mi podařilo prospat jednak díky brzkému rannímu spoji, a jednak pod vlivem působícího kinedrilu. Při návratu zpět do Chiang Mai o dva dny později jsem to riskla bez pilulky a protože jsem se stihla uvelebit v první řadě sedadel u okénka, pohled na ubíhající horskou krajinu jsem si chvílemi dokonce užívala.

Laguna Hotel Pai

Navštívit Pai jsem se rozhodla takřka ze dne na den a pro hledání ubytování se mi náramně hodila možnost tzv. okamžité rezervace na Airbnb.com. Tato funkce se skvěle hodí, pokud nechcete nebo nemůžete čekat do dalšího dne na odezvu hostitele. Navíc pokud se s hostitelem domluvíte, můžete se ubytovat ještě ten samý den, kdy  provedete rezervaci.

Vyfiltrovala jsem si všechny ubytovací kapacity, které nabízejí soukromé pokoje s vlastním sociálním zařízením. Protože jsem plánovala odpočinkový prodloužený víkend v klidné lokalitě, zvolila jsem z nabízených možností malou dřevěnou chatku u jezera v Laguna Hotel Pai. Toto místo si můžete probléhnout také na Agoda.com, kde je aktuálně k dispozici více fotek a hodnocení.

Lost Globetrotter: Thajsko ubytování na vlastní pěst vnitrozemí_Pai_Pai Laguna Hotel_Agoda.com
Thajsko ubytování na vlastní pěst: Pai, Pai Laguna Hotel (agoda.com)

V centru Pai se ihned po příjezdu vyplatí pronajmout skútr. Pro plánování výletů po okolí se bez něj takřka neobejdete. K Pai Languna je to zhruba 5 minut jízdy, a po cestě je benzinka i několik supermarketů 7/11. Pokud se rozhodnete pro pobyt bez motorky, je možné se s majitelem areálu domluvit na vyzvednutí v centru Pai.

Protože v době mého příjezdu jsme byli v Laguna Pai snad jen tři hosté, byl mi nabídnut prostorný pokoj "vyšší kategorie" ve druhém patře zděné chatky s terasou, houpací sítí a krásným výhledem na protější hory. Vnitřní vybavení mělo vše co se dá v základu očekávat: větrák, ledničku, postel, vlastní sociálku, +wifi. Tak jsem na nabídku souhlasně kývla. S čistotou, jak jsem zjistila o něco později, to ovšem nebylo úplně top. Sem tam nějaká pavučina, pavouček, brouček a další hmyz. Nejspis jsem přijela v hluchém období, kdy se pokoje po nějakou dobu nevyužívaly. Byly to ovšem 2 pohodové dny v přírodě a opravdu tichém prostředí.

4. Chiang Rai - Bílý chrám a Zlatý trojúhelník

Na svůj další výlet za hranice Chiang Mai jsem se vydala severovýchodním směrem k průsečíku hranic Thajska, Laosu a Myanmaru, k tzv. Zlatému (opiovému) trojúhelníku. Pro ubytování jsem si zvolila městečko Chiang Rai, proslavené především novodobou buddhistickou památkou Bílý chrám.

Baan Bua Guest House

Chcete-li bydlet v centru Chiang Rai a mít to všude v docházkové vzdálenosti, doporučuji Baan Bua Guest House, který je ukrytý v postranní uličce v příjemně klidné zahradě. Pokoje jsou zde jednoduché a malinké, zato opět s vlastní koupelnou. Klimatizace na pokoji není v horách potřeba, tudíž si bohatě vystačíte s větrákem. Pokoj jsem rezervovala na Agoda.com, ale najdete jej i na Booking.com. Opět doporučuji porovnat volné termíny a případně i ceny (stačí kliknout na odkazy v textu nebo na obrázky níže).

Thajsko ubytování na vlastní pěst vnitrozemí_Chiang Rai_Baan Bua Guest House_Booking.com_Thajsko ubytování na vlastní pěst vnitrozemí_Chiang Rai_Baan Bua Guest House_Agoda.com

Několikadenní návštěvou Chiang Rai se můj život na severu Thajska pomalu chýlil ke konci. V Chiang Mai jsem se zdržela do 21. listopadu, kdy mi mělo vypršet mé dvouměsíční vízum. To jsem si ovšem prodloužila o dalších 30 dní a hned další den směřovala na jihozápad, za sluníčkem a mořem na ostrov Koh Lanta. O možnostech ubytování na Koh Lantě a dalších ostrovech (Koh Phi Phi, Koh Phangan, Krabi) si přečtěte v následujícím příspěvku «Thajsko bez cestovky: Ubytování na vlastní pěst - ostrovy».

Tak šťastnou volbu a veselé zážitky! 🙂



Booking.com

** Prohlášení: Tento článek obsahuje affiliate odkazy, což znamená, že pokud prostřednictvím některého z nich nakoupíte, já z toho obdržím malou provizi. Vás to nebude stát ani korunu, ale mně to pomůže udržet tento blog naživu a publikovat v budoucnu více užitečných článků.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..