Thajsko bez cestovky: Ubytování na vlastní pěst – ostrovy

Lost Globetrotter-Thailand trip-Accommodation-002

Protože většina z nás řeší při cestě do zahraničí otázku ubytování, sepsala jsem na popud mnoha proseb seznam míst, kde a jak jsem bydlela v průběhu svého půlročního pobytu v Thajsku. Nechť je tento článek "Thajsko bez cestovky: Ubytování na vlastní pěst" možnou inspirací pro další dobrodruhy.

V předchozím díle «Thajsko bez cestovky: Ubytování na vlastní pěst - vnitrozemí» jsem se věnovala ubytování v Bangkoku a na severu země v Chiang Mai a jeho okolí (Pai a Chiang Rai). Tento navazující příspěvek obsahuje seznam ubytování v Thajsku na ostrovech Koh Lanta, Koh Phi Phi, Koh Phangan a Krabi, které se rovněž staly mými dočasnými domovy.

1. Koh Lanta - seafood, mešity a Long Beach

Toužíte-li po pohodové dovolené u moře v Thajsku, vyhněte se rušným letoviscím jako jsou Krabi a Phuket, a namísto toho zvolte jim nedaleký ostrov Koh Lanta. Je to thajský ráj, kde najdete klid a pohodu, krásné pláže, průzračné vody Andamanského moře i krásné vnitrozemí. Ostrov se nachází jižně od Krabi a cesta z tamního letiště zabere přibližně hodinu a půl jízdy minibusem včetně krátkého převozu trajektem.

Jednotlivé části ostrova (vesnice) jsou pojmenovány vesměs podle pláží s výjimkou městečka Seladan na severním a Old Town na jihovýchodním pobřeží. Z hlediska výborného koupání a poklidného slunění na pláži v kteroukoliv denní dobu doporučuji zvolit si Long Beach (v thajštině Pha-Ae Beach). Ať už se rozhodnete pro jakékoliv ubytování, mějte na paměti, že Koh Lanta je muslimský ostrov. Před konečnou rezervací se nejprve podívejte na online mapy, zda se v blízkosti nenachází nějaká mešita. Ušetříte si tak každodenní budíček ještě před východem slunce. 🙂

Patty's Secret Garden

Mé první bydlení na Long Beach na Koh Lantě bylo v guesthousu Patty's Secret Garden. Po nepříliš zdárných zkušenostech s hledáním dlouhodobého ubytování v Chiang Mai jsem si toto místo zarezervovala přes Airbnb.com rovnou na celý měsíc. Při pobytech delších než týden nabízejí hostitelé často slevu 10 až 20 % , což jistě uvítá většina cestovatelů.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Lanta_Patty's Secret Garden_Airbnb.com
Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy: Koh Lanta, Patty's Secret Garden (airbnb.com)

Patty's Secret Garden je v první řadě venkovní zahradní restaurace, kterou vlastní britsko-thajský pár. Jméno nese po jejich malé dceři Patty. Penzion, který je součástí zařízení, je zděná jednopatrová budova umístěná v zadní části objektu. Do pokojů z restaurace nedoléhá téměř žádný hluk, ale bohužel ani wifi signál. Pokud potřebujete připojení k internetu, je třeba vyjít ven nebo se zašít někde v restauraci.

Samotné pokoje penzionu jsou čisté a velmi dobře udržované, jsou ovšem dost malé. Pro mně samotnou to bylo OK, dvě větší osoby se zavazadly se tam mohou cítit celkem stísněně. Pár pokojů je vybaveno klimatizací i větrákem (dražší), ve zbylých je pouze větrák. Samozřejmostí je vlastní koupelna s WC a horkou sprchou, a pak také menší venkovní posezení.

Vzhledem k mému delšímu pobytu jsem se s majiteli dohodla, že můj pokoj dovybaví ledničkou a dalším regálem na odkládání věcí. Je možné, že dané vybavení už dnes budou mít všechny pokoje. Podívejte se raději na detailní popisky a fotografie na Booking.com nebo Agoda.com.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Lanta_Patty's Secret Garden_Booking.com_Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Lanta_Patty's Secret Garden_Agoda.com

Pra-Ae Lanta Apartment

Poté, co jsem se na Koh Lantě trochu rozkoukala, našla jsem si na další měsíc ubytování v Pra-Ae Lanta Apartment. To byla úplná změna ve všech ohledech. Najednou jsem měla prostorný a krásně světlý pokoj s hezkou koupelnou, velkou postelí s naprosto nejpohodlnější matrací a perfektně fungující wifi. Samozřejmostí byla klimatizace, lednička, TV, skříň a velký psací stůl. Navíc jsem s majiteli usmlouvala o dost nižší cenu, než kterou jsem platila v předchozím ubytování.

Budouva o přibližně 10 apartmánech patří velmi přátelské několikagenerační muslimské rodině, která bydli ve vedlejším domě. Fungují bezvadně i jako travel agenti, takže umí zařídit šnorchlovací výlety na ostrovy kolem Koh Lanty nebo odvozy z/na letiště v Krabi. Můžete si u nich pronajmou skútr nebo za si pár desítek bahtů nechat vyprat oblečení. Garantuji výborný servis a spoustu úsměvů (pokud se ovšem také rádi usmíváte)! 🙂

Ubytování Pra-Ae Lanta Apartment se nachází podél hlavní silnice přibližně uprostřed Long Beach. K pláži samotné se dostanete chůzí skrz palmový háj a dva menší resorty za 5 minut. Zpětně jsem zjistila, že Pra-Ae Lanta Apartment lze rezervovat na Agoda.com, jen pozor na to, že některé pokoje v přízemí nemají okna. Ty snad raději neberte.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Lanta_Pra-Ae Lanta Apartment_Agoda.com
Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy: Koh Lanta, Pra-Ae Lanta Apartment (agoda.com)

Wonderful Resort and Bungalow

Téměř naproti Pra-Ae Lanta Apartment se nachází Wonderful Resort and Bungalow, kde si krátkodobě i dlouhodobě pronajímalo ubytování několik mých přátel, jež jsem poznala na Koh Lantě. Bungalovy vypadají o něco skromněji než můj aparmánový pokoj, nicméně mít vlastní chatku s terasou jen pro sebe má také jisté kouzlo. Možnost rezervace na Booking.com / Agoda.com.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Lanta_Wonderful Resort and Bungalow_Booking.com_Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Lanta_Wonderful Resort and Bungalow_Agoda.com

Lanta Lapaya Resort

Pokud hledáte o něco luxusnější ubytování s vlastní kuchyňkou, tak mohu doporučit Lanta Lapaya Resort. Nachází se ovšem ve vedlejší vesnici podél Baan Klong Khong. Tam je také krásná dlouhá pláž, nicméně v moři je plno velkých kamenů a při odlivu se tam nedá moc koupat.  Opět možnost rezervace na Booking.com / Agoda.com.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Lanta_Lanta Lapaya Resort_Booking.com_Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Lanta_Lanta Lapaya Resort_Agoda.com

2. Koh Phi Phi - krása, ale tak trochu průšvih

K loňským Vánocům jsem se rozhodla dát si jako dárek výlet na slavné thajské soustroví Koh Phi Phi. Že si dám relax na jednom z nejkrásnějších míst světa a podívám se do člověkem naprosto nedotčené zátoky Maya Bay. Kdo netušíte, o čem mluvím, tak jste asi nejspíš neviděli film Pláž s Leonardem DiCaprio. Překrásné scenérie vápencových skalisek, úžasně bílé pláže, smaragdově zelené moře a bohatý podmořský život, tohle všechno jsou lákadla, za nimiž míří na Koh Phi Phi davy turistů z celého světa.

Phi Phi Sunset Bay Resort

Abych unikla hlučným barům a párty hotelům v centru ostrova, vybrala jsem si ubytování v Phi Phi Sunset Bay Resort na hlavním ostrově Phi Phi Don. Z popisu místa a recenzí na Booking.com / Agoda.com jsem se dozvěděla, že je možné se sem dostat pouze lodí, kterou pro hosty zdarma provozuje samotný rezort nebo 20min chůzí džunglí z rušného centra ostrova. Nebylo tedy pochyb, že tohle místo je to pravé pro klidný odpočinek s překrásnými výhledy na moře a zapadající slunce.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Phi Phi_Phi Phi Sunset Bay Resort_Booking.com_Thajsko ubytování na vlastní pěst_Koh Phi Phi_Phi Phi Sunset Bay Resort_Agoda.com

Ovšem krom cesty lodí z Koh Lanty na Koh Phi Phi Don (a zpět), výšlapu na vyhlídku s dechberoucím výhledem na obě strany ostrova a koupání na pláži Loh Dalam Bay, se pro mě nic dalšího neodehrálo. Přestože se považuji za organizačně nejzdatnějšího člověka pod sluncem, musela jsem si konečně přiznat, že se taky někdy mohu pořádně seknout.

Po příjezdu na ostrov jsem zjistila, že mám rezervaci v Phi Phi Sunset Bay Resort až za dva dny. Nicméně v tu samou dobu jsem měla naplánovaný pobyt na Klong Muang Beach poblíž Krabi. V rezortu měli v den mého příjezdu úplně plno a jedinou nabídnutou alternativou mi byl stan na zahradě. Slušně jsem poděkovala a s pokorou požádala o vracení zaplacené částky za ubytování. 50 % ceny mi vrátil Booking.com okamžitě, o druhých 50 % rozhodoval rezort. Nakonec jsem měla štěstí v neštěstí a dostala zpět celých 100 %. Sečteno podtrženo, daný rezort vám mohu už jen pro tento vstřícný krok vřele doporučit!!! 🙂

3. Krabi - luxus na pláži Klong Muang

Po svém zážitku na Koh Phi Phi jsem se vrátila zpět na Koh Lantu, abych se s ní mohla o dva dny později znovu a protentokrát definitivně rozloučit. Mojí další zastávkou v Thajsku bylo přímořské středisko Klong Muang Beach a dvoudenní pobyt v luxusním hotelu Nakamanda Resort & Spa.

Klong Muang Beach se nachází přibližně 40 min. jízdy autem západně od Krabi a jde o oblast čtyř a pětihvězdičkových rezortů. Zdejší pláž je přibližně 2,5 kilometry dlouhá, místy skalnatá a velmi klidná. Nejbližšm živějším turistickým cílem je Ao Nang Beach, městečko plné restaurací a obchodů, asi 20 min. jízdy autem ve směru Krabi. Pravidelná doprava na Klong Muang beach neexistuje, a tak je třeba počítat se závislostí na taxících a hotelové dopravě. Já osobně jsem se do svého rezortu dostala sdíleným mikrobusem (shuttle bus) v rámci lodní jízdenky z Koh Lanty na Ao Nang Beach.

Nakamanda Resort & Spa

Ubytování v Nakamanda Resort & Spa si můžete rezervovat prostřednictvím Booking.com / Agoda.com. Nachází se přímo u pláže Klong Muang a tvoří jej krásné vilky s balkóny či terasami zařízené v exotickém thajském stylu.  Z té mojí se mi večer naskytl překrásný pohled na zapadající slunce. Další věc, ze které jsem byla v tomto ubytování unešená byla prosklená koupelna s velikánskou vanou, samostatnou sprchou a 2 oddělenými částmi s umyvadly a velikými zrcadly. Na pokoji mě na uvítanou čekala mísa s čerstvým ovocem, denně doplňované lahve s vodou, parádní lenoška a veliká postel s matrací tak komfortní, že se mi v ní spalo doslova královsky.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Krabi Ao Nang Klong Muang_Nakamanda Resort & Spa_Booking.com_Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Krabi Ao Nang Klong Muang_Nakamanda Resort & Spa_Agoda.com

V celém areálu rezortu, ve vile samotné i na terase je k dispozici velmi dobrá wifi. Hosté mají k dispozici fitness centrum a mohou využít i wellness služeb hotelových lázní Naga Spa.  Dole u pláže se nachází obrovský venkovní bazén s lehátky (zaplavat si v něm v dešti bylo prostě úžasné!) a restaurace, v níž se mj. podávají bohaté snídaně formou švédských stolů.

Na oběd, večeři nebo jen drink můžete vyrazit do některé z menších plážových restaurací nebo barů hned za rohem rezortu. Podél hlavní silnice najdete spoustu krámků se suvenýry, minimarketů, a nechybí ani turistické agentury pořádající výlety po okolí. Prostě vše potřebné po ruce, včetně bankomatů.

4. Koh Phangan - relax, dobrodružství i zábava

Jako svůj třetí a poslední domov v Thajsku jsem zvolila ostrov Koh Phangan. Leží ve vodách Siamského (Thajského) zálivu na jihovýchodě země a společně s ostrovy Koh Tao a Koh Samui spadá do provincie Surat Thani, kde se mimojiné nachází i nejbližší mezinárodní letiště. Všude se dočtete, že na Koh Phangan se jezdí především kvůli "Full Moon Party", prý tou největší úplňkovou plážovou taneční party na světě. Pro někoho je to ráj, jiné to může vcelku odradit. Nenechte se ovšem mýlit, tyto akce se pořádají pouze v době úplňku, a to v relativně odhlehlé oblasti Haad Rin na jihovýchodní straně ostrova. V danou dobu sem sice připlouvají tisíce lidí, pokud se ovšem ubytujete kdekoliv jinde, než na zmíněné pláži, nebudete o nich vůbec vědět.

Co se přírody týče, Koh Phangan nabízí koktejl všeho možného od krásně zelených kopců a palmových hájů, přes vodopády, čisté písečné pláže, klidné a průzračně moře, bohatý podmořský život, až po ty nejromantičtější západy slunce. Ať už si jej vyberete kvůli divoké zábavě, dobrodružnému prozkoumávání nebo odpočinku, najdete tu všechno. I přes drobné nesnáze osudu, které mě na Koh Phanganu potkaly, je to místo, na které se chci jednou určitě vrátit.

Podobně jako na Koh Lantě, život na ostrově je soustředěn převážně v oblastech kolem pláží. Hlavními orientačními body jsou přístavní město Thong Sala na jihozápadě, pohodová vesnice Srithanu ležící na západním pobřeží, směrem dál na sever jsou to spíš rezortové oblasti Haad Yao až Mae Haad, a nakonec rybářská vesnička Chaloklum. Na sevorovýchodním pobřeží se nachází klidná osada Thon Nai Pan, k níž je to od Thong Sala opravdu pěkná projížďka vnitrozemím ostrova. Opačným (jižním) směrem od Thong Sala leží protáhlá vesnice Baan Tai s velkým množstvím ubytování všeho druhu a na jihovýchodním cípu najdete již zmiňovanou oblast Haad Rin. Východ ostrova je většinou skalnatý, má jen několik menších písečných pláží a po souši je téměř nepřístupný.

Seaview Residential

První týden na Koh Phanganu jsem bydlela přes Airbnb.com v útulném domku Seaview Residential v palmovém háji jen pár minut chůze od pláže. Byla to rezervace pět minut po dvanácté a měla jsem kliku, že jsem se mohla nastěhovat téměř do hodiny od kontaktování majitele. Proč zase? Domek ve vnitrozemí, který jsem měla původně zarezervovaný přes internet, na mě po příjezdu a osobní prohlídce nezapůsobil moc líbivě. A protože po mně předem nikdo nechtěl žádnou platbu ani zálohu, rozhodla jsem se po pár minutách rozjímání z toho místa potichu vytratit.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Phangan_Seaview Residential_Agoda.com
Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy: Koh Phangan, Seaview Residential (agoda.com)

Seaview Residential tvoří dohromady čtyři zděné bungalovy, z nichž tři se nacházejí v klidném palmovém lesíku a jeden přímo u pláže (a také blíže k silnici) poblíž Srithanu na západním pobřeží ostrova. V dané lokalitě nenajdete žádné hotelové rezorty, spíše řídce osídlené pozemky s chatkami nebo domky ve stylu Seaview Residential. Ve vesničce Srithanu je dostatek možností, kam si zajít na masáž, na lekci meditace či jógy, kde se zdravě najíst (veganské a vegetariánské podniky) nebo ochutnat thajskou kuchyni. Jsou zde bankomaty, supermarkety 7/11 a Family mart, a hlavně stánky s ovocem, kde vám připraví čerstvé džusy podle aktuální chuti. Pro snažší pohyblivost po ostrově se hodí pronajmout si skútr. Rozhodně to s nim budete mít rychlejší a bezpečnější, než pěšky a pak také levnější, než místní "veřejnou dopravou".

Můj 2kk apartmán v Seaview Residential byl zařízen dost útulně, takže jsem si během chvilky začala připadat úplně jako doma. Prostorná světlá ložnice s klimatizací, šatní skříní a velkou postelí, druhá místnost s jógínským sezením na zemi propojená s plně zařízeným kuchyňským koutem (lednička, vařič, základní nádobí), netradiční koupelna s vanou a sprchou, a k tomu všemu terasa s houpací sítí a výborně fungující wifi. Nakonec jsem byla ráda, že mi původní ubytování nevyšlo. Tady to bylo opravdu fajn a byla bych zůstala déle, ale na další měsíc už tu měli jiného nájemce. Ubytování Seaview Residential najdete krom Airbnb.com také na rezervačních portálech Booking.com / Agoda.com.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Phangan_Seaview Residential_Booking.com_Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Phangan_Seaview Residential_Agoda.com

Ban Sabai Woktum

Ne nadarmo se říká, to nejlepší na konec. Anebo naopak, že v nejlepším se má přestat. A tak to také bylo v případě mého posledního měsíce a půl v Thajsku. Po několika dnech strávených intenzivním obcházením (resp. objížděním) všech možných ubytování a ptaním se na volné kapacity, se na mě konečně usmálo štěstí. Takhle jednou ráno jsem ledabyle projížděla Airbnb.com, jestli se tam neobjevila nějaká nová nabídka a o pár hodin později už jsem si podávala ruku s majiteli ubytování Ban Sabai Woktum situovaném v ospalé rybářské zátoce Ban Wok Tum.

Lost Globetrotter_Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy_Koh Phangan_Ban Sabai Wuk Tum_Airbnb.com
Thajsko ubytování na vlastní pěst ostrovy: Koh Phangan, Ban Sabai Wuk Tum (airbnb.com)

Zamlouvalo se mi tu naprosto všechno. Dostala jsem krásný čistý 2kk apartmán v horním patře jedné ze tří pronajímaných vilek. Z terasy je parádní výhled do palmového háje a skrze něj na moře a večerní zapadající slunce. Je tu k dispozici venkovní bazén, pokud jde o moře a pláž, tak tam se lze dostat chůzí za 5 minut. Do Thong Sala (směrem na jih) a Srithanu (směrem na sever) je to jízdou na skútru zhruba 10 minut.

Pokud jde o vybavení apartmánu, v ložnici je vestavěná šatní skříň, pracovní stůl, dvoulůžková postel (s poněkud tvrdší matrací, což jsme s paní domu vyřešili dodatečnou vrstvou deky) a samozřejmě nechybí ani klimatizace. Z ložnice se dá vyjít přímo na terasu přes velká francouzská šoupací okna, stejně jako z vedlejší místnosti, což je takový malý obývák s kuchyňským koutem. Ten je vybaven rozkládací pohovkou, větrákem, televizí a jídelním stolem se dvěma židlemi, které jsem přemístila na terasu. V kuchyňce je elektrický vařič, lednička, dřež s odkapávačem, konvice, kávovar, toustovač, nádobí, hrnce a další potřebné náčiní na přípravu jednoduchých jídel. V Ban Sabai Woktum jsem měla také tu nejhezčí koupelnu za celou dobu pobytu v Thajsku. Všechno to tu vypadá nově a čistě, a hlavně je to funkční.

Je opravdu vidět, že majitelé se o své vilky opravdu dobře starají. Není divu, protože jsem opět narazila na smíšenou evropsko-thajsko rodinu. Pán je Francouz už v poměrně vyšším věku, paní šmrncovní Thajka kolem pětačtyřiceti a pak jejich asi 16letý syn. Všichni jsou milí a přátelští, obzvláště teda paní domu, která se mi pokaždé snažila vyjít vstříc. V jejich soukromé vile v přízemí provozuje svůj masážní salón, což se hodí, když se náhle rozhodnete pro masáž, ale už se vám nechce nikam na skútru.

Ještě v době kdy jsem se do tohoto apartmánu nastěhovala, šlo udělat rezervaci přes Agoda.com. Paní domu se mi ovšem několikrát zmínila, že chtějí používat jen Airbnb.com. Tuto variantu vidím sama za sebe výhodnější v tom, že při pobytu v délce alespoň 1 týdne je automaticky poskytnuta sleva 10 % a při měsíční rezervaci je to až 30 %.

Ve všech výše zmíněných lokalitách, kde jsem pobývala, bezesporu najdete desítky až stovky dalších možností ubytování. Výběr je do značné míry jednodušší, pokud nemusíte příliš řešit finance. Ovšem také dost záleží na období, kdy do Thajska vyrazíte. V sezóně jsou nejenže vyšší ceny, ale je i omezen počet volných kapacit.

Tak šťastnou volbu a veselé zážitky! 🙂

Booking.com

LostGlobetrotter_Airbnb_sleva

** Prohlášení: Tento článek obsahuje affiliate odkazy, což znamená, že pokud prostřednictvím některého z nich nakoupíte, já z toho obdržím malou provizi. Vás to nebude stát ani korunu, ale mně to pomůže udržet tento blog naživu a publikovat v budoucnu více užitečných článků.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..