Hravý STREET ART v ulicích Florencie

Street Art Florencie: „Obyčejný člověk“ – Clet Abraham, Itálie

První den potulování uličkami Florencie ve čtvrti pod zahradami Gardino Bardini mi znenadáni padl do oka obrázek slavné Dámy s hranostajem nalepený na plechových revizních dvířkách domu. Nebyl to ale přesně ten od Leonarda Da Vinci, jelikož obě postavy měly na očích nasazeny potápěčské brýle. Pomyslela jsem si, že půjde o nějaký starší leták, protože už byl řádně potrhaný, vyfotila jsem si jej, protože tyhle blbůstky celkem běžně střádám ve svém foťáku, a šla dál. Když jsem ale další dny začala nacházet podobné výtvory v tomtéž stylu i v jiných částech města, došlo mi, že nejspíš půjde o místní street art.

Z čeho jsem měla ještě větší radost a vůbec nechápu proč jsem si toho nevšimla dřív, byly humorně polepené dopravní značky v historické části města zhruba mezi mosty Ponte Santa Trinita a Ponte alle Grazie. No vlastně asi vím proč. Který chodec by se ve Florencii díval po značkách, když jsou kolem nádherné renesanční památky (paláce, katedrály, věže, fontány, sochy, mosty…) a k tomu všechny ty neskutečně lákající zmrzlinárny, kavárny, vinárny, trattorie, osterie, pizzerie, že? 😃

Každopádně, dala jsem si jasný cíl – každý nový street art objev poctivě dokumentovat a po návratu do Čech zapátrat, kdo jsou jejich tvůrci a co nám chtějí svými výtvory sdělit. Pokud Florencii toužíte jednoho dne navštívit, určitě se vám vyplatí číst dál – je to můj mini průvodce o geurrilla art po italsku.

Odkdy umí umění plavat?

První výše zmiňovaný objev v ulicích Florencie je práce anonymního street artového umělce s pseudonymem Blub a nazývá se „L’arte Sa Nuotare”, což by se do češtiny dalo přeložit jako „Umění umí plavat”. Blub svoji tvorbou představuje díla umělců jako Michelangelo (David), Botticelli (Venuše), Leonardo da Vinci (Madona), Dante Alighieri nebo členy rodu Medicejských, kteří se zasloužili o rozkvět renesanční Florencie.
Street Art Florencie - Blub, Itálie
Street Art Florencie – Blub, Itálie

Krom toho vyobazuje i významné osobnosti současnosti jako například papeže Františka nebo již zemřelou britskou zpěvačku Amy Winehouse. A nejvíc poutavé na tom je, že všechny tyto postavy jsou namalovány černým inkoustem v převážné většině na modrém pozadí, což vypadá jako kdyby byly pod vodou a právě proto mají na očích nasazené potápěčské masky.

Ironický nádech Blubovych děl je vážně úžasný a tak trochu mi připomíná Andyho Warhola. Klade si za cíl, aby se slavné starodávné umění stalo dostupnější široké veřejnosti, a tak jej vynáší z galerií a muzeí ven mezi lidi. U novodobějších ikon by mu pak nejspíš mohlo jít o zachování dlouhověkosti jejich umění. Jednoduše se v nás neobyčejně obyčejných lidech snaží vyvolat určité emoce, úsměv i zamyšlení.

Ve Florencii si prostě MUSÍTE dávat pozor na dopravní značky

Když si spojí slova Florencie a street art, do povědomí většiny lidí, kteří město v posledních letech navštívili (teď už včetně mě), by se měla vynořit tvorba umělce Cleta Abrahama. Clet je 49letý chlapík původem z Francie, který v Itálii prožil zhruba polovinu svého života. Dříve restauratér starožitného nábytku propůjčuje od roku 2010 dopravním značkám Florencie osobitou úpravu, a to tak, že je v noci “nezákoně“ polepuje černým panáčkem, čímž dává vzniknout bezesporu zajímavým, vtipným i poetickým výjevům.

Jak jsem se dozvěděla, autor si zakládá na tom, že z jeho strany nejde o žádný vandalismus, protože nic nepoškozuje, ale pouze umisťuje snadno ostranitelné samolepky. Policie má ale jiný názor a v minulosti mu uvalila několikaset eurové pokuty. Přesto značky zůstávají vtipně polepeny dodnes. A vážně mohu říct, že mě Cletovo dílo nadchlo natolik, že jsem poslední volné hodiny ve Florencii strávila pobíháním od jedné cedule k druhé a netrpělivě vyhlížela každou další křižovatku. Prostě zábava pro fajnšmekry 😃 Jen posuďte sami.
Street Art Florencie - Clet, Itálie
Street Art Florencie – Clet, Itálie
Některé obrázky se mohou zdát až provokativní (Ježíš ukřižovaný na slepé ulici, Ježíš nesoucí břemeno jednosměrky, peita pod křížem – slepou ulicí), proti čemuž nechci nijak argumentovat. Laicky se ale připojuji k názoru, že je to tvorba, kterou Florencie žijící ze své již více než 500 let staré historie možná tak trochu potřebuje. Navíc mi právě ty kontroverzní obrázky ke katolické Itálii tak nějak patří. Autor svým dílem vyzývá k reflexi a zamyšlení nad současným omezením společnosti.
Krom potisků značek lze Cletovu práci spatřit také na mostě Ponte alle Grazie, kam před lety opět nezákoně a dokonce opakovaně po sobě umístil sochu černého panáka pod názvem “Obyčejný člověk”. Ten jednou nohou stojí na podstavci a druhou jakoby vykračuje vpřed do prázdna, ruce má přitom v bok na znamení hrdosti a odhodlání. Co se mu asi honí hlavou? Chce skočit? Dívá se na most Ponte Vecchio? Nebo  tohle dílo krásně a jednoduše vyjadřuje zvládání menších i větších rozhodnutí, před kterými stojí každý z nás? No čím dál se mi Clet jeví jako David Černý, i když odborníci na tento typ umění si teď možná klepou na čelo. 🙂

Pokud se vám tento pán zalíbil, mám pro vás dobrou zprávu. Ve Florencii má své studio ve čtvrti San Niccolò (Via dell’Olmo 8/r), které se dá běžně navštívit a můžete si tu zakoupit i nějaké ty suverýny ;-).

Jestli se vám článek líbil, neostýchejte se jej sdílet dál. A chcete-li se o renesanční Florencii dozvědět víc, vyčkejte na můj letní cestopis o Toskánsku. Bude také o gotické Sieně a „stověžatém“ městečku San Gimignano. Naladit se prozatím můžete listováním v této fotogalerii >.

Vaše bezradná světoběžnice Kseňa 😉
https://youtube.com/watch?v=H_OyXasGRQE
https://www.youtube.com/watch?v=ecvBNRFUeoE
https://www.youtube.com/watch?v=kVJ9XUYQ3FU
Zdroje: Mappingcontemporaryflorence.com, Turismo.intoscana.it

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..